כתבה: טיפול ממוקד בסרטן ערמונית

טיפול ממוקד בסרטן הערמונית

ד"ר אודי פרישמן |
אודי פרישמן

בשנים הקרובות נראה מהפכה אמיתית בתחום ביטוחי הבריאות הפרטיים, כאשר מימון של טכנולוגיות רפואיות מתקדמות יהפוך להיות חוד החנית של ביטוחים אילו. אחד הטיפולים החשובים הוא הטיפול הממוקד בסרטן הערמונית.

אין צל של ספק שהביטוח העדיף למבוטח הוא הביטוח הקבוצתי: הוא גמיש יותר, הוא מתעדכן מהר יותר, מתאים עצמו לקצב המהיר של התפתחות הרפואה בארץ ובעולם, ההצטרפות אליו נעשית ללא הצהרת בריאות, הוא זול יותר וכושר המיקוח מול חברות הביטוח כקבוצה, גדול יותר לעומת האדם הבודד.

סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר בגברים ושכיחותו עולה עם הגיל. הטיפולים המקובלים בסרטן הערמונית תלויים במידת ההתפשטות של המחלה ונעו בין: מעקב, טיפול קרינתי או טיפול ניתוחי. לטיפול הניתוחי שני סיבוכים שכיחים ולא נעימים: אי שליטה על מתן השתן ואין אונות ולכן גברים רבים מעדיפים שלא לעבור את הניתוח במקרים אילו.

טיפול ממוקד בסרטן הערמונית אפשרי במצבים מסוימים בהם הסרטן מתגלה בשלבים הראשונים של המחלה וכולל טיפול בזרם חשמלי (Nano Knife), טיפולי על קול גבוה (HIFU) והקפאה (Cryotherapy).

טיפולים אילו מותנים באיתור מדויק של הגידול ומיקומו בתוך הערמונית והם מאפשרים חיסול מלא של המחלה תוך שמירה מיטבית על איכות חייו של החולה. ההתייחסות לערמונית שנמצא בה גידול סרטני, הייתה עד לאחרונה הוצאה בניתוח או הרס בקרינה של כל האיבר ולא רק של החלק הנגוע. התייחסות זו נגזרה במידה רבה מהגישה הניתוחית, אשר במשך עשרות שנים הייתה והינה הגישה המקובלת לטיפול בסרטן ערמונית ממוקד.

היום, כאמור, במקרים בהם הגידול לא פרץ את גבולות המעטפת (קפסולה) של הערמונית ניתן להציע טיפול ממוקד מותאם אישית לכל חולה וחולה. ולהבטיח שמירה על איכות חיים והימנעות מסיבוכי ניתוח: דליפת שתן ואין אונות.

כיום, כאמור, קיימות שלוש שיטות לטיפול מתקדם בסרטן הערמונית: שימוש בעל-שמע ממוקד בתדירות גבוהה (HIFU) טיפול בהקפאה (Cryotherapy) ושימוש בזרם חשמלי ממוקד. בכל אחת משיטות אלה ישנה היכולת המעשית לכוון רק לחלק מסוים של בלוטת הערמונית, כאשר שלושתן מושתתות על הדמיה מדויקת ב MRI משולב עם US לאיתור וסימון מדויק של הגידול בתוך הערמונית.

לא כל חולה מתאים לטיפול ממוקד ובחירת החולים צריכה להיעשות בצורה מקצועית ובמיומנות רבה. אבל מי שמתאים ירוויח מהטיפול איכות חיים רבה.