רפורמה בענף הביטוח מאי 2023 (עדכון אוקטובר 2023)

מאמר זה חשוב לכל מי שאחראי לרווחת ובריאות העובדים בארגון!

מה עומד לקרות ב1/5 ולמה כל ענף ביטוחי הבריאות סוער?

אכן ב01/10/2023 נכנסה לתוקפה ומצאנו לנכון לעדכן את המאמר הקיים ולסמן עבורכם – האם אכן התממשו פני הדברים?

כיועצי הבריאות של מאות ארגונים מובילים במשק מצאנו לנכון לעדכן את לקוחותינו במשמעות הרפורמה בביטוחי הבריאות שכנראה תיכנס לתוקף בימים הקרובים:

מטרת הרפורמה הביטוחית

ליצור אחידות  ובכך, בין היתר, להקל על המבוטחים בבחירת הכיסוי הביטוחי ולסייע בצמצום כפל ביטוח (בעיקר בביטוחי פרט). 

מה תכלול הרפורמה בביטוחי הבריאות?

הרפורמה תחייב את חברות הביטוח למכור רובד בסיסי של פוליסה אחידה עם הכיסויים הבאים:

  • השתלות וטיפולים מיוחדים בחו"ל
  • תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות
  • ניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח בחו"ל
  • ניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח בארץ

למרות האמור, יהיה ניתן גם לרכוש מגוון רחב של כיסויים נוספים.

מתי תכנס הרפורמה לתוקף?

הרפורמה נדחתה כבר כמה וכמה פעמים ואכן נכנסה לתוקפה בתאריך – 01/10/2023

האם צפויים שינויים נוספים בזמן הקרוב?

כן. במסגרת חוק ההסדרים 2023, ובמסגרת מאמצי המדינה ולהפחית את יוקר המחיה, הצעת החוק קובעת, בין היתר, שאדם המחזיק בפוליסת ניתוחים מסוג "שקל ראשון" באחת מחברות הביטוח, ובמקביל גם חברות בשב"ן (בקופת החולים שלו) – והוא בחר לבצע ניתוח במסגרת השב"ן (ולא דרך חברת הביטוח) – הרי שהקופה (השב"ן) תהא רשאית לדרוש מחברת הביטוח, החזר עבור ההוצאה שנגרמה לה (זכות שיבוב).

בהנחה שההצעה לא תוצא מחוק ההסדרים, הרי שהיא עתידה להיכנס לתוקף ביום 01.07.2023, לאחר אישור החוק הכנסת. – ההצעה נכנסה לתוקף ביום 01.10.2023, לאחר אישור החוק הכנסת.

להלן תקציר עיקרי שתי הרפורמות בביטוחי הבריאות,שנכנסו לתוקף ב 1/10/23:

1.ברפורמה שהוביל משרד הבריאות*-במסגרת חוק ההסדרים 2023 נקבע, בין היתר, שבמקרה בו אדם שברשותו ביטוח בריאות פרטי מסוג "ניתוחים בישראל מהשקל הראשון" וכן ביטוח משלים בקופ"ח, ובחר לעבור ניתוח במסגרת הקופה (ולא הביטוח הפרטי) – תהא הקופה רשאית לתבוע מחברת הביטוח את עלות הניתוח.

2. במסגרת הרפורמה שמוביל *משרד האוצר *(רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון), נקבע שחברות הביטוח תהיינה מחויבות למכור (הן לאינדיבידואלים והן לארגונים) פוליסה בסיסית אחידה, אשר תכלול את שלושת כיסויי הקטסטרופות: השתלות וטיפולים מיוחדים בחו"ל, תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות וניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח בחו"ל.

 

האם שינויים אלה ישפיעו עליכם, המבוטחים בביטוחי בריאות קבוצתיים?

גם הרפורמה וגם חוק ההסדרים, לא ישפיעו על הפוליסה הקבוצתית הקיימת שלכם. זאת מכיוון שהשינויים יהיו רלוונטיים, רק לגבי פוליסות חדשות, ובמקרה שלכם, עד מועד חידוש פוליסת הבריאות הבא. 

האם הרפורמה טובה או רעה עבורכם?

כל שינוי מעורר סימני שאלה ורמה מסוימת של אי וודאות, אולם עצם העובדה שהרפורמה מאפשרת הרחבת הכיסוי בפוליסה האחידה וכן הוספת כיסויים נוספים רבים ומגוונים, אנו מאמינים שנצליח להפיק מן העז את המתוק ולהמשיך ולהבטיח ללקוחותינו את ביטוח הבריאות הטוב, הרחב והמקיף ביותר לו הם נדרשים.  

ד"ר אודי פרישמן יו"ר פרש קונספט – על השלכות הרפורמה

"צמצום רשימות הרופאים הוא יריקה בפני המבוטחים". אחת מהתופעות עליה מתריע ד"ר פרישמן שוב ושוב בשנים האחרונות היא צמצום רשימות רופאי ההסדר על ידי חלק מחברות הביטוח והשפעתה על ענף ביטוחי הבריאות.
“אני מתבייש להיות חלק מהתעשייה שמכילה חברות ביטוח המצמצמות את רשימות הרופאים" אמר פרישמן.
"אנשים משלמים הרבה כסף כדי הביטוח יאפשר להם בחירה. צמצום רשימות הרופאים היא יריקה בפני המבוטחים, אין ספק שהרפורמה מובילה את חברות הביטוח לבחור לעבוד רק עם רופאים שמשתלמים להם אבל אף אחד לא לוקח בחשבון את מה שמשתלם למבוטחים"

תוכלו לצפות כאן בד"ר אודי פרישמן מדבר על נושא הרפורמה בביטוחי הבריאות של אוקטובר 23

במשדר כל הסיכונים של 'פוליסה', ד"ר אודי פרישמן מזהיר מפני חזרתה של הרפואה השחורה!

אחד הנושאים בו עסק המשדר היה כוונת האוצר להסיט את המבוטחים בעל כורחם מפוליסות "שקל ראשון" לפוליסות "משלים שב"ן, דבר שייצור תורים ארוכים ועומס על השב"ן. "זה סוג של הונאה" אמר פרישמן. אדם קונה ביטוח פרטי בשביל לשלוט בתהליך. המודל שמשרד האוצר מוביל לוקח מאיתנו את הכול ומוביל בסופו של יום לחזרתה של הרפואה השחורה למערכת הבריאות.
בסופו של יום, גם סוכני הביטוח וגם הציבור לא יעברו למשלים שב"ן. הסוכנים יחזרו למכור פוליסות שקל ראשון כי זה מה שנכון וזה מה שטוב למבוטחים.

תוכלו לצפות כאן בראיון של ד"ר פרישמן לגבי אזהרות על השלכות הרפורמה

 

כמו תמיד, צוות פרש קונספט עומדים לרשותכם בכל דבר ועניין ומזמינים אתכם לשוחח אתנו במידה ויש לכם שאלות.

ייעוץ בביטוח בריאות קבוצתי?